הסכמים במקרקעין ומיסוי

הסכם מכר דירה

אתם עומדים בפני החלטה לא פשוטה ויקרה מאוד. החלטתם למכור דירה או לרכוש בשעה טובה דירת מגורים או קרקע לבניה, דירה חדשה מקבלן או דירה יד שניה- אנחנו איתכם לכל הדרך. הפרטים הקטנים/ הטפסים הרבים הנדרשים במרשם המקרקעין (טאבו) ובפנקס הבתים המשותפים, בבנק בעת לקיחת משכנתא, בהבטחת הסכם מכר נכון והוגן וכל זה בשימת דגש על כל פרט ופרט קלה כחמורה.

מס שבח

מוטל על מוכר הנכס במקרקעין ומחושב רק על ההפרש בין מחיר הרכישה למחיר המכירה. החישוב נעשה בהתאם לשנים בהם נרכש הנכס, לאור שינויי החקיקה החל משנת 2014. ישנן הוצאות שהוצאו על הנכס שניתן לבקש בגינן הפחתה ממס השבח ובכך להפחית את גובה המס המשולם. החוק מעניק פטורים הניתנים בתשלום מס שבח במקרים שונים וביניהם פטור במכירת דירת מגורים יחידה, פטור במכירת דירה שהתקבלה בירושה (בתנאי מסויים), מתנה ללא תמורה לקרוב (קיימת הגדרה ספציפית מי נחשב "קרוב") ועוד. החוק שופע בתנאים והתניות וכדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה במיסוי מקרקעין בכדי לתכנן נכון את מכירת הנכס.

מס רכישה

מוטל על הקונה, ומחושב בהתאם למדרגות מס הרכישה המתעדכנות אחת לשנה.  ישנם מקרים בחוק המעניקים פטור ממס רכישה או הנחה משמעותית (שליש) העברה שלא בתמורה בין בני משפחה, ירושה, העברה אגב גירושין וכן ישנן הקלות לעולים חדשים, נכים ומשפחות חיילים שנספו במערכה.

מפתח עובר מיד ליד

הסכם שכירות בלתי מוגנת

בעמל רב, רכשתם דירה להשקעה או נסעתם לרילוקיישן ואתם רוצים להשכיר את דירתכם, אך גם מבקשים שתישאר שמורה, כי הרי לא תשאירו את הנכס היקר שלכם ללא סגירת כל הפינות המשפטיות. או לחילופין אתם מבקשים לשכור דירת מגורים ולשמור על זכויותיכם מול המשכיר. ישנה חשיבות רבה מצד אחד להכיר את חוק שכירות הוגנת המגנה על השוכרים אך גם להכיר את זכויותיכם כמשכירים ולשמור עליהן. מכאן החשיבות לערוך הסכם עם עורך דין המנוסה בתחום.